KOBİ’lerin kredi hacmini artıran unsur: Taşınır Rehni

Ertuğrul Bul, FU Gayrimenkul Genel Müdürü


Bankacılık sektörünün gündeminde yepyeni bir konu var; Taşınır Rehni. Küçük esnafın ve KOBİ’lerin güvencesi olacak bu oluşum için kanunun yayınlanmasının ardından başta bankacılık olmak üzere ilgili sektörler yoğun bir çalışma içine girdi. Bu çalışmanın bir parçası olarak yeni yılın ilk gününde Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle; taşınırların teminat olarak kullanımı yaygınlaştırılarak, özellikle KOBİ’lerin kredi kuruluşlarından kaynak bulmasının önü açılmaya başladı.

Aslına bakarsanız taşınır varlıklara ilişkin mevzuatın ve taşınır varlık kayıt sisteminin bugüne kadar parçalı bir yapıda olması, Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu’na ihtiyacı doğurdu. Düzenleme sayesinde finansman ihtiyacı içerisindeki esnaf ve çiftçilerin yanı sıra serbest meslek erbabımız rahat bir nefes aldı ve daha fazla yatırım yaparak, üretimin süreçlerini sürdürülebilir kılmak için tüm gücüyle çalışmalarına start verdi. Bu gelişmelerin ardından ülke ekonomisinin sürdürülebilir, dengeli ve istikrarlı bir şekilde büyümesine katkı sağlamak için yoğun olarak çalışan küçük esnaf ve KOBİ’ler; işletme varlıklarının yüzde 22’sini teminat olarak kullanılabiliyorken yeni düzenlemeyle yüzde 100’ünü kullanabilir hale geldi.

Öte yandan Kanun; teslimsiz taşınır rehninin, ticari işletme rehninden farklı olarak, işletmenin tüm unsurlarının rehnin kapsamında olması zorunluluğu olmaksızın taşınır mallar üzerinde kurulmasına imkân sundu. Diğer bir anlatımla, kanun; rehinli taşınır siciline tescil yoluyla taşınır mallar üzerinde teslimsiz rehin kurulabilmesine olanak sağlıyor ve kanunda sayıldığı üzere rehin hakkı; alacaklar, çok yıllık ürün veren ağaçlar, fikri ve sınaî mülkiyete konu haklar, hammadde, hayvan, her türlü kazanç ve iratlar, kira gelirleri, kiracılık hakkı, sarf malzemesi, stoklar, tarımsal ürün, ticaret unvanı veya işletme adı, ticari işletme veya esnaf işletmesi, ticari plaka ve ticari hat ya da ticari proje olabiliyor. Ayrıca kanun, işletmeler için mevcut ve oluşabilecek varlıkları da kapsayarak birçok varlığın üzerine rehin konulmasına imkân getiriyor. Bu kanun, rehnin taraflarına da bazı hak ve yükümlülükler öngörmekte… Buna göre taşınır zilyedi, rehinli taşınırın değerini koruyacak gerekli tedbirleri almakla yükümlü ve değeri düşüren davranışlar söz konusu olduğu takdirde; mahkemeden bu davranışların men edilmesini talep edebilir.

Bu bakış açısıyla piyasada finansal enstrümanların artış gösterdiğini söylersek yanılmayız. Bu yeni düzenleme sayesinde küçük ve ortak ölçekli işletmeler, sahip oldukları her türlü varlıklar üzerine rehin koydurabilerek finansman ihtiyaçlarını karşılayabilecekler. Bu aslına bakarsanız çok önemli bir gelişme. Kısacası taşınır rehni; işletmelere güvence sağladı ve kredi hacimlerinin artmasına yardımcı oldu diyebiliriz.

bi_özet gayrimenkul | 1. sayı | Nisan 2017

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s