Müstakil yaşam denize düştü!

Umut Saçan, Marka Danışmanı, US Brainworks Gayrimenkul Markalaştırma Ajansı, umutsacan@usbw.us


Merhaba,

Sıcak havaların yaz aylarında artması ile birlikte

şehir ve çalışma hayatının bu dönemde keyifsizleştiğini söylemek istemesek de doğru ev tercihinin bu süreci olumlu etkilediği aşikar.

Türkiye ufak değişikliklere maruz kalsa da dört mevsimi yaşayan bir ülke. Kışlık veya yazlık olsun seçeceğiniz evin dört mevsim koşullarına uygun olmasında fayda var. Mesela evin camları dört mevsim koruma kriterlerine uygun mu, havuzun taşının markasını değil de yüzmede kaç kulaç mesafesi olduğunu vb. hiç sorguladınız mı?

Gerçi lansman fiyatı haricinde tüketicinin bir şeye dikkat ettiğine pek şahit olmadık. Oysa ömrünü geçireceği bu kadar önemli bir finansal ürün için yaşamsal parametreleri görmezden gelmek ne kadar sağlıklı? Bu yüzden biraz da fonksiyonalite diyoruz.

Bizim konumuz, gayrimenkul danışmanlığı olmadığından yazlık ev alıcılarından çok yazlık ev üreten inşaat firmalarına yönelik.

Yukarıda bahsettiğimiz şekilde halinden hoşnutsuz kitleye keyif sunacak projeleri üretmek oldukça önemli bir konu. Daire fiyatlarının yükselişe geçtiği bir ortamda yazlık, müstakil veya sayfiye proje üretmek, satışı kolay düşünülen verimli bir iş modeli olabilir. Fakat müstakil konut pazarlaması daire pazarlamasına benzemez!

Mesela, İzmir Örnekköy mevkiinde 2+1 daire için bugün 1.000.000 TL konuşuluyor, İzmir Güzelbahçe’de 1.600.000 TL’ye havuzlu, teraslı villa projesi varken bir ailenin 2+1 daireyi tercih etmesi ne kadar mantıklı siz düşünün; fakat bu mantığı müşterinize kavratabilmek zor. Müstakil konut alıcısı A ve A+ olunca satış ve pazarlama da bir o kadar zorlaşıyor olsa da yine her şey doğru algılandırmada. Yüksek kat imarı mümkün olmayan yerlerde daire fiyatına müstakil proje üretmek ve satmak elbette yüklenici açısından çok daha mantıklı fakat bunu tüketici nasıl anlayacak da alacak? Mevduatında nakit bulundurmayan fakat daire yerine müstakil ev almayı düşünen aileler için doğru ve gerçekçi ödeme koşullarının sunulması şart.

Ödeme koşullarının yapılandırılması ile birlikte strateji odaklı iletişim tasarımlarının oluşturulması gerekmekte. Algı “daire fiyatına müstakil yaşam avantajı” olacaksa bunu en net nasıl verebilirsiniz onu kurgulamalısınız.

“Tüm duyguları içinde”, “Konfor için nefes alın” gibi soyut sloganlar ile bir yere varılamayacağının altını çizmek isteriz. İçinde fayda sunmayan bir iddianın karşı tarafta bıraktığı algı sevimli bir tebessümden öteye gitmez. Markalandırma yapılmayacaksa neden bu kadar somut bir işte soyut algılar üzerinde durulur anlamış değiliz.

Müstakil proje sunarken bir temanız olsun ancak o tema proje özellikleri ve mimari ile örtüşsün. Sırf tema yapacağım diye bir yığın iş yapmanın lüzumu yok. Bu, uzun vadede inşaat markanıza zarardan başka bir şey vermez.

Teması sağlıklı yapılar olan bir gelecek dileği ile…

bi_özet gayrimenkul | 2. sayı | Temmuz 2017

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s