Bir Soluk Yaşam

Prof. Dr. Erdem Kaşıkçıoğlu, İç Hastalıkları, Kalp-Damar Hastalıkları, Spor Hekimliği Uzmanı, ekasikcioglu@gmail.com


Havanı alırsın!

Şu günlerde “keşke” demek geçiyor insanın içinden. Yanlış anlaşılmasın; temiz hava almaktan bahsediyorum. Daha doğrusu katkısız ve normal koşullar altındaki, insan sağlığı için uygun olan doğal ortam havasını kastetmek istiyorum. Ne yazık ki metropollerde sağlıklı kabul edilebilir bir tutam havaya ulaşabilmek giderek mucizeye dönüşmekte. Giderek bozulan ekolojik ortam havanın akım ve yapısını bozmakta. Çoğunlukla soluduğumuz, egzoz dumanlarından yayılan petrol kimyasalları ve kükürt dioksit partikülleri olmakta. İstesek de istemesek de bu ortamın içinde, dudaklarımızın arasında zoraki bir şekilde tutuşturulmuş bir sigarayı gün boyunca solumak zorunda kalmak gibi soluyup duruyoruz. Üstüne üstlük sevdiklerimizle birlikte…

Ama mucizeyi kendimiz, çocuklarımız ve sevdiklerimiz için gerçekleştirmek zorundayız. En azından sevdiklerimizle paylaştığımız yuvalarımızda. Evlerimizde her gün binlerce kurtçuğu, soluk havasıyla içimize çektiğimizi biliyor muydunuz? Evet, ev tozu akarlarından bahsediyorum. Bunlar “mite” adını verdiğimiz ancak mikroskop incelemesiyle görülebilen küçük yaratıklar. 100 gram ev tozunda 50’de biri canlı olmak üzere yaklaşık olarak 2 milyon kadar ev akarı bulunmakta. Ev tozlarında bu derece yoğun olarak bulunan bu canlılar insan deri ve saç döküntülerinden beslenerek yaşamlarını sürdürürler. Halı, kilim, yastık yorganlar içinde konaklayıp gün boyunca insan soluk yollarıyla farkında olunmadan alınabilmektedir. Bu mikro canlıların özellikle dışkıları kuvvetli alerjen özellikler göstermekte. Kuvvetli alerjen özelliği taşıyan bu tozların solunması daha önce alerji öyküsü olmayan bireylerde bile alerjik reaksiyonlar oluşturabilmekte. Bunun yanı sıra özellikle astım eğilimi olan bireylerin tedaviyle bile zor kontrol edilebilen solunum sıkıntısı sorunlarıyla karşılaşılabilmekte.

Kışa girerken kapalı yaşam alanlarında bulunma zorunluluğundan dolayı kaliteli hava döngüsünün yeterince sağlanamaması solunum sistemini ilgilendiren sorunların daha fazlaca yaşanmasına yol açabilmektedir. Üstüne üstlük uygun ısınma ve nemlendirme yapılmayan ortamların solunum sistemi için toplumdan kaynaklı enfeksiyonların ortaya çıkması ve yayılmasını kolaylaştırabilmektedir. Bu enfeksiyonlardan bir tanesi de uygun olmayan yaşam alanlarından kaynaklanan küf olarak da adlandırılan mantarlardır. Gün ışığı hesaplanmadan, nefes almayan malzemeler kullanılmadan yapılan yapılarda daha sıklıkla görülmektedir. Bir şey olmaz denilerek gerçekleştirilen bu uygunsuz mekanlardan bulaşabilen mantar enfeksiyonlarının tanı ve tedavilerinin güçlükle gerçekleştirilebildiğini hatta ölümcül gidebildiğini de belirtmek gerekir.

Öneriler:

  • Özellikle kentlerde artık büyük kentlerde gerçekleşemeyecek bir hayal de olsa, yaşam kurgulanan alanlarda kısmen de olsa ekolojik ortamın korunmasına çalışılmalıdır. Konutların bulunduğu alanların, park, bahçe ve yeşil alanlarla örülmesi gerekir.
  • Yaşam ve çalışma alanları terleyen değil nefes alan malzeme ve boyalarla ve de doğal havalandırmanın yapılabileceği bir şekilde tasarlanmalıdır.
    Yaşam ve çalışma alanları düzenli bir şekilde mümkünse doğal ortam havasıyla havalandırılmalıdır. Kullanılan mekanik havalandırma filtreleri düzenli bir şekilde değiştirilmelidir.
  • Özellikle çocuklarda sebebi açıklanamayan öksürük ve solunum güçlüklerinde ev tozu akarları akla gelmelidir. İç mekân düzenlemelerinde fazlaca tozlanan ve ev tozunun temizlenmesinin güç olduğu mobilya ve dekorasyonlardan kaçınmak gerekir. Ev toz akarlarının mümkün olduğu kadar ortadan kaldırılması için günlük ev temizliğinin yapılması oldukça önemlidir.
  • İç mekânlarda yatak odaları dışındaki alanlarda canlı yeşil yapraklı bitkilerin bulundurulması havanın kalite ve neminin düzenlenmesi açısından önemlidir. Bununla birlikte, çiçek ve bitkilerin saksı ve toprakları küf oluşabilen diğer ortamlardır. Saksı topraklarının gereken düzende değiştirilip küf alanlarından ve ölü yapraklardan uzaklaştırılması gereklidir.

Her şeye rağmen yaşam bir tutam sağlıklı nefes için, o halde iyi ve güzel olan için mücadeleye devam.
Sevdiklerinizle birlikte sağlıklı günler dileğimle…

bi_özet gayrimenkul | 3. sayı | Kasım 2017

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s