İlk Adım Güvenlik

Halil İmamoğlu, E. İş Baş Müfettişi, A sınıfı İSG Uzmanı, Öğretim Görevlisi, İAÜ, denetmenhalilimamoglu@gmail.com


Daha önceki sohbetlerimizde, güvenliğin beşikten mezara öneminden bahsetmiştik. Tarihi dilimleyerek ele alacağım bu süreçte, ilk olarak 0-12 yaş aralığını dile getireceğim.

Ağlayarak dünyaya gelen çocuğun ilk isteği beslenmektir. Binlerce çocuğun emzirme sırasında, boğularak öldüğü biliniyor. Bu durumda bebeğini emziren annenin pozisyonu önem taşıyor. Evlerde, kreşlerde annenin çocuğunu rahat emzirebileceği bir düzenek veya yapısal bir özellik görmedim hiç. Olsa iyi olur kanısındayım.

4. ve 5. aylardan sonra bebekler dönmeye ve sürünmeye başlar. Bu dönemde ve hatta 6 yaşına kadar çocukların yüksekte, masa üstlerinde yatırılmaması gerekir. Beşiklerin, karyolaların korkuluklarını ve kenarlıklarını çocukların sarkmayacağı yükseklikte ve aralarından geçemeyeceği genişlikte yapılması gerekir. Çocukların düşebileceği unutulmamalıdır.

Çocuklar yürümeye başladığında ise balkon korkulukları, merdivenler, sahanlıklar, şaft boşlukları birer tuzak olarak karşımıza çıkıyor. Meslek hayatım ve yaşamım boyunca gezdiğim site, ev, okul, eğlence yeri vb. hiçbir yerde “Oh burada her türlü önlem alınmış” diyebileceğim olumlu bir durum görmedim. Kısmen, bütünlük sağlamayan bazı önlemler gördüm sadece. Gezdiğim kreşlerin çoğunda beşik ve karyolaların bu özelliklere uygun olduğunu görmek beni mutlu etse de evler için aynı şeyi söylemem mümkün değil. Özellikle sitelerde şaft boşlukları kapatılmamakta, kapatılanlarda ise eğreti çözümlerle geçiştirilmektedir. Merdivenlerin, balkonların ve istinat duvarlarının birçoğuna korkuluk konulmamakta, konulanlar ise güvenlikten söz edilemeyecek durumda. Şöyle ki; korkulukların ana dikmeleri sağlam yapılmamakta, bölme aralıkları uzun tutulmakta, bölmeler yatay konulmaktadır. Bu konulara ve buralarda kullanılacak ekipmana standart getirilmesini diliyorum.

Yüksekten düşmelerin ardından çocuklar için bir diğer tehlike elektrik çarpması. (İkinci sırada ele almış olmam, birini diğerinden daha az veya çok önemsediğimden değil.) Elektrik prizlerine, elektrik kablolarına dokunarak elektrik çarpması olabileceği akıldan çıkarılmamalıdır. Yaşam alanlarımızda kullanılan prizler, proje aşamasında yeterli sayıda konulmamakta, sonradan ise uzatma kabloları ile çözüm üretilmektedir. Uzatılan her kablo, her an ısıracak ve zehirleyecek bir yılan gibidir. Çocukların prizlere çivi veya benzeri iletken sokarak çarpılabilecekleri asla unutulmamalıdır; prizlere kapak ve çocuk koruması koymak akıldan çıkarılmamalıdır. Binaların genelde topraklanması, elektrik aletlerinin talimatlara uygun kullanılması, elektrik panolarına kaçak akım rölesi takılması uygulamasının standartlara ve yönetmeliklere bağlanması sevindirici; ama bu konulardaki uygulamanın henüz emekleme aşamasında olduğu da unutulmamalı.

Çocuklar için bir diğer tehlike ise kayma ve düşmeler. Gelişen teknoloji ile daha süslü, daha gösterişli ve temizlenmesi kolay zemin kaplaması tasarımları geliştirilmiştir. Eskiden kullanılan taşlar yerine pırıl pırıl parlayan granitler, güzellik üzerine güzellik katmaktadır. İyi, güzel de çocukların ve hatta büyüklerin kayıp düşmesinin hiç mi önemi yok?

Bir başka tehlike de, malzeme düşmesidir. Vitrayla makyajlanan cam paneller, bir gelin tacı gibi evlerimizi süsleyen alçı türevleri (kartonpiyerler, söveler vb.) bir elbise gibi binayı sarmış cam ve metal paneller, çatılardaki kiremitler, tavanlardaki avizeler daldan her an düşebilecek olgun meyve gibidir. Bir fıkra geldi aklıma: Erenlerden biri yoldan geçerken başına daldan elma düşer. Başı biraz acır; ancak elini kaldırarak yine de dua eder; “Ya başıma kabak düşseydi” der.

Burada anlattığım riskler, 0-12 yaş aralığında karşılaşılan risklerin binde biridir. İlerideki sohbetimde, yaşamı dilimleyerek her dönemde karşılaşılan riskleri ele almaya devam edeceğim. Genç beyinlerde oluşacak risk algısı, gelecekteki yaşamı şekillendirecektir.

bi_özet gayrimenkul | 3. sayı | Kasım 2017

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s