Açık Akademi Kent Seminerleri

Geçtiğimiz dönem ilki gerçekleştirilen Açık Akademi Kent Seminerleri’nin ikincisi, “İstanbul Yeniden” başlığıyla 17 Ekim-23 Kasım tarihleri arasında Kadıköy Belediyesi Akademi’de gerçekleştiriliyor. Seminer programında birçok farklı olgu, alanında yetkin isimlerin yönlendirmesiyle tartışılıyor. Programın özgün tarafı:
İstanbul’a ait konuların akademik alanın dışına taşarak belediyenin de dâhil olduğu bir düzlemde tartışılıyor olması. Programa kent üzerine düşünen, tartışan ve üretmek isteyen, yerel yönetimler konusunda akademik veya akademi dışı, teorik veya pratik çalışmalar yürüten herkes katılabiliyor.

Kadıköy Belediyesi ile TÜSES (Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı) işbirliğinde yapılan Açık Akademi’nin 6 haftalık güncel programında; göçmenlik-mültecilik ve toplumsal cinsiyet bağlamında eşit yurttaşlık olgusu, kentlerdeki kamusal alan politikası, tarihi kent merkezlerindeki kentsel yenileme çalışmaları ve soylulaşma olgusu, kentsel-toplumsal hareketler ve siyasal katılım bağlamında yurttaş temelli siyaset, son günlerde etkisi daha da belirginleşen aşırı iklim olaylarına kentlerin uyumu ve son olarak beyaz perdedeki İstanbul temsilleri üzerinden kent ve İstanbul tartışılıyor.

Program kapsamında Efe Baysal “Aşırı İklim Olayları ve Kentlerin Uyumu”; Ayça Çiftçi “Sinemanın İstanbul’u”; Yüksel Taşkın ve Baran Uncu “Yurttaş Temelli Siyaset: Siyasal Katılım Modellerinden Toplumsal Hareketlere”; Kumru Çılgın, Erhan Kurtarır, Soner Çalış ve Ece Öztan, “Çeşitlenen Kentlerde Eşit Yurttaşlık ve Birlikte Yaşam: Göç, Toplumsal Cinsiyet, Beden ve Kamusallık” konu başlıklarını katılımcılarla tartışıyor. Ebru Firidin Özgür ve İdil Akyol Koçhan “Demokratik Kent için Kamusal Tartışmalar: Bu meydanlar, bu sokaklar bu parklar hepimizin (mi?)”; Gül Köksal ise “Tarihi Dokunun Sürekliliği Bağlamında Yeldeğirmeni Örneği / TAK” başlıklı seminerleri gerçekleştiriyor.

bi_özet gayrimenkul | 3. sayı | Kasım 2017

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s