İş Bankası “Anında Ev Kredisi” ile yine bir ilke imza atıyor!  

///TÜRKİYE İŞ BANKASI’nın Katkılarıyla///

İş Bankası Bireysel Krediler Müdürü Recep Haki hem Türkiye’de ilk olan bu hizmetleri hem de ev kredilerine yönelik soruları yanıtlıyor.

Recep Haki Türkiye İş Bankası Bireysel Krediler Müdürü

Hızla gelişen teknoloji ile tüketici ihtiyaçlarının ve beklentilerinin çeşitlendiği günümüzde, İş Bankası, internet sitesinden müşterilerine “Anında İşlem” adı altında yepyeni bir hizmet platformu sunuyor. “Anında İşlem” ile kullanıcılar şubelere, internet şube ya da telefon şubesine yönelmeden, müşteri numarası ve şifresine gerek olmadan, kredi kartı bilgisi sormadan kredi başvuru işlemlerinden yurt dışı çıkış işlemlerine kadar pek çok işlemi kolayca başlatabiliyor. Müşteriler ayrıca işlem durumunu takip edebiliyor ve gerekli durumlarda SMS veya e-posta ile geri bildirim alıyor.

“Anında İşlem” alanındaki en dikkat çeken işlemlerin başında “Ev Kredisi Başvurusu” yer alıyor. İş Bankası müşterisi olsun veya olmasın, tüm bireylerin isbank.com.tr üzerinden ev kredisi başvurusunda bulunmasından talebin krediye dönüşmesine kadar geçen sürecin tamamını uçtan uca dijital ortamda sunuyor.

İş Bankası Bireysel Krediler Müdürü Recep Haki hem Türkiye’de ilk olan bu hizmetleri hem de ev kredilerine yönelik soruları yanıtlıyor.

Ev kredisi almayı düşünenler için önemli bir kolaylık olan uçtan uca dijital ortamda ev kredisi hizmetinizden biraz bahsedebilir misiniz?

Dijitalleşen dünyayla beraber müşterilerin ihtiyaçları da her gün değişiyor. Aynı ihtiyaca farklı kanallardan, daha hızlı ve kolay çözümlerle hitap etmeniz gerekiyor. Bu kapsamda İş Bankası olarak, müşterilerimizin günlük hayatlarının her anında sunduğumuz uçtan uca dijital ürün ve hizmetlerimizle onların yanında olmaya devam ediyoruz.

Günümüzde ev sahibi olmak isteyenler, hayallerindeki evi bulduklarında ne kadar kredi alabileceklerini, ödeme planının nasıl olacağını, buldukları evin banka tarafından kredilendirilip kredilendirilemeyeceğini öğrenme ihtiyacı duymaktadır. Tüm bu sorulara bir arada yanıt bulunabilecek, zamandan ve mekândan bağımsız, güvenilir ve hızlı dijital ev kredisi deneyimini Anında Ev Kredisi altında sunuyoruz.

isbank.com.tr’de bulunan Anında İşlem menüsü içinden İş Bankası müşterisi olsun veya olmasın herkes ev kredisi başvurusunda bulunabiliyor. Bankamızın gelişmiş kredi tahsis altyapısı sayesinde sadece birkaç saniye içerisinde kredi başvurusunun onaylanıp onaylanmadığı, ne kadar kredi kullanılabileceği ve detaylı ödeme planı görüntülenebiliyor. Böylece başvuru sahibi, dilediği yerden bu bilgilere kolayca ulaşabiliyor. Kredi tutarı onaylanan kullanıcılar, satın almak istedikleri evin tapu görüntüsünü sisteme yükleyerek ekspertiz ücretini online olarak ödeyebiliyor. Devamında ekspertiz işlemleri Bankamızca yaptırılıyor,  tüm süreç başvuru sahibi tarafından isbank.com.tr’den istenilen yer ve zamanda takip edilebiliyor. Sürecin sonucunda tüm bu işlemler dijital ortamda tamamlandığında kullanıcıların sadece krediyi kullanmak için yasal zorunluluk olan imza aşamasında bir kere şubemize gelmesi yeterli oluyor.

Hedef kitleniz kim?

Anında İşlem Ev Kredisi’ne müşterimiz olsun veya olmasın herkes hızlı ve kolayca ev kredisi başvurusunda bulunabilir.

Ev kredisi kullandırma koşullarınız nedir? Hangi kriterleri arıyorsunuz?

Kredilendirme sürecinde, tapu niteliği konut veya mesken olan taşınmazlar için lisanslı değerleme firmalarınca ekspertiz raporları düzenleniyor. Üzerinde kısıtlayıcı bir kayıt bulunmaması halinde tamamlanma seviyesi %75’i geçen taşınmazlara, ekspertiz değerinin %80’ini aşmaması kaydıyla ev kredisi tahsis ediyoruz. Ayrıca müşterilerimiz tarafından daha önce kullanılan kredilerin ödeme performansları, hane halkınca elde edilen gelir seviyeleri ve giderleri ev kredisi kullandırırken gözettiğimiz diğer önemli hususlar olarak öne çıkıyor.

2017 yılında ev kredilerine olan talep nasıldı?

2017 yılı ev kredisi piyasası açısından oldukça hareketli bir yıl oldu. Bankaların 2017 yılının ilk 9 ayında kredi hacimleri 2016’nın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde %24,7 yıl sonuna kıyasla ise %13,3 oranında arttı ve bankacılık sektörünün toplam kredi hacmi 186 milyar TL’ye ulaştı. Emlak Konut GYO ve GYODER kampanyaları, kredilendirme oranının %75’ten %80’e yükselmesi, KDV’nin ve tapu harcı oranlarının düşmesine yönelik düzenlemeler bu artışta önemli rol oynadı.

Emlak ve inşaat sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Topraklarımızın %71’i deprem kuşağında yer alıyor. Bu kuşakta bulunan ve 1999 yılında çıkarılan deprem yönetmeliğinden önce inşa edilen binaların tamamı maalesef risk taşıyor. Yapılan planlamalara göre, risk altındaki 7,5 milyon binanın her yıl 500 bin adedinin dönüşümünün sağlanması öngörülüyor. Bu açıdan bakıldığında, önümüzdeki 15-20 yıl boyunca inşaat ve emlak sektöründen bahsetmeye devam edilmesi muhtemel görünüyor. Ayrıca ülkemizdeki yıllık nüfus artışından kaynaklanan 320 bin yeni konut ihtiyacı da inşaat sektörünün uzun yıllar önemini koruyacağını gösteriyor.

bi_özet gayrimenkul | 3. sayı | Kasım 2017

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s