Mahallem İstanbul

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nin yürüttüğü, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteklediği Mahallem İstanbul projesinin sonuçları açıklanmaya devam ediyor.

İstanbul’da mahalle ölçeğinde geniş bir veritabanı ve harita tabanlı bir bilgi edinme sistemi kurgulanmasını amaçlayan Mahallem İstanbul projesi kapsamında İstanbul’da yaşayanların mahalleleriyle ilgili demografik yapıdan eğitime, sağlıktan sosyal ve siyasal ortama, ekonomik yapıdan altyapı ve çevreye birçok bilgiye ulaşılabilecek. Yerel yönetimlere de faydalı hizmetler üretmeyi amaçlayan projede, aynı zamanda yatırımcılar için mahalle ölçeğinde geniş bir veritabanı hazırlanıyor. Toplam 959 mahallenin sosyo-ekonomik açıdan incelendiği projeyle ilgili gelişmeler, mahallemistanbul.com adresinden izlenebiliyor.

Proje yürütücüsü Prof.Dr. Murat Şeker, İstanbul gibi metropolde, kent içi nüfus hareketliliğin ve demografik değişimin önemine dikkat çekiyor. Projede oluşturulacak bilgi sistemine yakın zamanda online ve mobil ortamda tüm kullanıcıların erişebileceğini söyleyen Şeker, projenin hem İstanbullulara, hem yerel yönetimlere hem de yatırımcılara rehber olacağını ifade ediyor. Nüfus hareketliliğine genel olarak bakıldığında, İstanbul’da merkezden çevre ilçe ve mahallelere doğru bir genişlemenin ve hareketliliğin olduğuna işaret eden Prof.Dr. Murat Şeker’e göre İstanbul, dünyadaki diğer metropollere benzer bir şekilde giderek “getto”laşmaya; yani birbirine yabancılaşmış mahallelerden oluşan ve kimliğini kaybetme yolundaki bir şehir görüntüsü vermeye başlıyor.

bi_özet gayrimenkul | 3. sayı | Kasım 2017

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s