İstanbul’un Toplu Taşıma Sıkıntısı


İstanbul’da günlük yaşantının bir parçası haline gelen trafik ile ilgili NG Araştırma şirketi, 11-30 Ocak 2018 tarihleri arasında, 15-64 yaş aralığında 1000 kişinin katılımı ile benderimki.com çevrimiçi kamuoyu platformu üzerinden bir araştırma gerçekleştirdi.


Yapılan araştırmada çıkan sonuca göre katılımcıların yarısı her gün toplu taşıma ile seyahat ediyor. Her 10 kişiden 3’ü haftada birkaç kez, özel araca sahip olan 10 kişiden 4’ü ise haftada sadece birkaç defa toplu taşıma aracı kullanıyor.

Bu kadar yoğun kullanılması da toplu taşıma şoförlerinin sorumluluklarının önemini artırıyor. Araştırma kapsamında katılımcılara bu anlamda da bazı sorular yöneltildi. Alınan geri dönüşlere göre İstanbulluların yarısı taksicilere güvenmiyor ve gidilecek yolu uzatma, taksimetre ayarıyla oynama gibi konularda aldatılacağını düşünüyor. Kalabalık şehirlerde trafiğin akışını sağlayabilmek için toplu taşıma kullanımı oldukça önemliyken şoförler tarafından bu güven ilişkisinin zedelenmemesi kritik önem taşıyor. Katılımcılara toplu taşımada şoförün sigara içip içmediği konusunda da sorular yöneltildi. Taksi ile seyahat eden her 10 kişiden 6’sı daha önce şoförün yolculuk sırasında sigara içtiğini; aynı şekilde her 10 katılımcıdan 6’sı daha önce minibüs şoförlerinin de sigara içtiğine şahit olduğunu belirtiyor. İstanbul halkının hemen hemen hepsi toplu taşıma sürücülerinin özel bir denetime tabi olmaları ve özel bir sertifika programına yönlendirilmeleri gerektiğini düşünüyor.

Katılımcılara toplu taşıma ücretleri ile ilgili soru yöneltildiğinde ise anlaşılıyor ki İstanbul’da her 100 kişiden yalnızca 1’i toplu taşıma ücretlerini ucuz olarak değerlendiriyor. Toplu taşımada erişilebilirlik değerlendirildiğinde ise her 10 kişiden 8’i toplu taşımaların engellilerin kullanımı için yetersiz olduğunu düşünüyor.

Araştırma sonucunda, tüm bu sorunlar ile ilgili halkın yarısının nereye şikayette bulunacağını bilmediği, bilse dahi her 10 şikayetten 6’sının çözüme ulaştırılamadığı görülüyor.

bi_özet gayrimenkul | 4. sayı | Mart 2018

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s