Yanlış Mecra Sonuçsuz Maceradır

Umut Saçan, Marka Danışmanı,

US Brainworks, umutsacan@usbw.us


Donald Trump’ın “Bir evi üç şey satar: Lokasyon, Lokasyon, Lokasyon” sözünü gayrimenkul sektörü ile ilgilenenler çok iyi bilirler. Bunu günümüz ve ülkemiz koşulları için uyarladığımızda ki bu söz söylendiği zamanlarda internet de yoktu; bir evi üç şey satar: “Pazarlama, fiyat, konum”.

Proje pazarlamasında kreatif etki ve mecraları verimli kullanmak en önemli teknik konu. Doğru kreatif, çekiç; doğru mecra, çividir. Yanlış mecra ise sonuçsuz bir maceradan başka bir şey değildir.

Açıkhava, basın, TV, radyo, internet ve alternatif mecralar için planlama yaparken projenin niteliğine göre hedef kitlenin belirlenmesi ve bu hedef kitleye dokunan bütçe analizlerinin yapılması, bütçeye uygun mecraların hayata geçirilmesi verimi artıracaktır. Bizim önerimiz tüm mecraların kullanılmasıdır; zaten pazarlama bir şeyi her yerde söyleyebilme kabiliyetidir.

ROI (Return on investment); Türkçe karşılığıyla yatırımın geri dönüşü, açıklamasından da anlaşılacağı gibi yapılan yatırımların satış olarak geri dönüşümünü temsil eder. Yapılan analizler, farklı faktörlerin ROI’yi farklı derecede etkilediğini gösteriyor. ROI’ye etkisi en yüksek olan faktörler: Pazar büyüklüğü ve kreatif etkidir.

Mecraları klişe stratejilere göre değil taktiklere göre planlamalısınız. Strateji kaynakları daha ağır kullamaya yol açabilir. Oysa taktikler pazarda mücadele sınavından geçer ve sizi besler.

Unutulmamalıdır ki iyi projeler başarılı olmazlar; iyi algılanan projeler başarılı olurlar.

Doğru pazarlama, doğru fiyat ve doğru konum ile satılmayacak proje yoktur.

Doğru projelerde görüşmek üzere.

bi_özet gayrimenkul | 4. sayı | Mart 2018

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s