[ASANSÖR VE YÜRÜYEN MERDİVENLER]: İnşaat Aşamasında ve Sonrasında Yapılan Yanlışlara Dikkat!

/// Liftinstituut Solutions Türkiye’nin Katkılarıyla///


Asansör ve yürüyen merdivenlerin proje tasarımından imalatına, bakımından periyodik kontrol sürecine kadar tam kapsamlı denetim hizmeti sunan Liftinstituut’un danışmanlık şirketi Liftinstituut Solutions; inşaat, alışveriş merkezi ve konut firmalarını, asansör ve yürüyen merdivenlerin seçim, montaj ve yapım süreçleriyle ilgili uyarıyor.


Çizim: Deniz Yıldırım

Her projenin düşey taşıma sistemi ihtiyacının farklı olduğunu biliyor musunuz?

Bir ofis kulesi veya konut projesinde kullanılan asansörlerin hız, kapasite ve kumanda sistemi gereksinimleri farklılıklar gösterir.

 

Alışveriş merkezlerinde, asansörlerin tek başına yetersiz kaldığının farkında mısınız?

Alışveriş merkezlerinde, asansörlerin yanı sıra yoğun taşıma ihtiyaçlarına yanıt verebilmek için yürüyen merdiven ve yürüyen bantların da kullanılması gerekir. Ancak, bir metro istasyonundaki yürüyen merdiven ve bantların, özellikle alışveriş merkezlerindeki merdiven ve bantlara göre çok daha farklı olması gerekir.

 

Restoranlarda ve otoparklarda kullanılan asansörlerin farklı özelliklerde olması gerektiğini biliyor musunuz?

İki farklı ofis projesi düşünüldüğünde; projelerin kat sayısı, binaların popülasyonu, projelerdeki kiracı/malik sayısı (tek kullanıcı, birden fazla kullanıcı, her katta birden fazla kullanıcı), otoparktan ofislere geçiş yöntemi, restoran katlarının yerleri ve dinlenme alanlarının bulunduğu katlar; gerekli asansörlerin özelliklerini önemli ölçüde etkiler.

 

10 dakika boyunca beklemek yerine, 40 saniyede asansöre ulaşabileceğinizin farkında mısınız?

Tüm parametreler doğru analiz edilip uygun asansörler seçilemediği takdirde; asansörü çağırdıktan sonra en fazla 40 saniye olması gereken bekleme süresinin halde 3-5 dakikaya hatta bazen 10 dakikaya bile çıkabildiği görülmektedir.

 

Asansör bekleme süresinin, projenin değerini düşürdüğünü biliyor musunuz?

Asansörü bekleme süresinin düşük olması projeyi ne kadar değerli yapıyorsa, bekleme süresinin fazla olması da projenin değerine, tercih edilirliğine bir o kadar zarar verir.

 

Projenin ihtiyaç duyduğu, doğru özelliklere sahip düşey taşıma sistemlerinin tasarlanması için yapılması gerekenleri biliyor musunuz?

Bunun için doğru trafik analizi yapılmalı, projenin özellik ve ihtiyaçları doğru belirlenmeli ve analiz için elde edilen doğru veriler ile tarafsız şekilde hesaplama ve analiz yapılmalı.

 

Doğru düşey taşıma planlaması yapılmayan projelerde, ortaya ne kadar çok sorun çıktığını biliyor musunuz?

İnsanlar dakikalarca kapısının önünde asansörün gelmesini bekler, asansör gelir, yolcuyu alır, sonra birçok katta yolcu almak ve bırakmak için durur ve sonuçta yolcu bu duruş kalkışlarda hep beklemek zorunda kalır.

 

Yılda 3 ila 5 gününüzün asansör beklemekle geçtiğinin farkında mısınız?

“Zaman”ın konfor ve para olduğu günümüzde, asansörde harcanan zamanlar önemli kayıplardır. Çok katlı bir ofis ve konutta oturan bir insanın, her yıl ortalama 3-5 günü asansör beklemek ile geçiyor.

 

Doğru düşey planlamada; ekipman, malzeme ve eşyaların uygun şekilde ve zarar görmeden gitmesi gereken kata taşınmasının ne derece önemli olduğunu biliyor musunuz?

Örneğin bir piyanonun parçalanmadan ve güvenli bir şekilde daireye taşınabilmesi için düşey planlamanın doğru yapılması büyük önem taşır.

 

Asansör trafiğinin yanlış planlanmasının müşteri memnuniyetsizliğini büyük ölçüde artırdığını biliyor musunuz?

Yanlış planlama sonucunda ihtiyaçlar ile örtüşmeyen ürünler aşırı alan işgali, yüksek satın alma ve işletme giderlerine; aynı zamanda çok fazla bekleme süresi yüzünden kullanıcı memnuniyetsizliğine ve proje değerinde düşüşe sebep olur.

 

Aşırı yüklenmiş asansörlerin nelere neden olabileceğini biliyor musunuz? Asansörlerde aşırı yükleme; yüksek arıza sayısına, bakım onarım sürelerinin uzamasına ve artmasına, sık parça değişimi yüzünden de yüksek işletme maliyetlerine neden olur.

/// Liftinstituut Solutions Türkiye’nin Katkılarıyla///

bi_özet gayrimenkul | 5. sayı | Temmuz 2018

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s