Nilüfer’de Konut Fiyatları Artıyor!  

Bursa’nın merkezine 23 km uzaklıkta bulunan Nilüfer ilçesi son zamanlarda hem nüfus yoğunluğu hem de emlak piyasasındaki hareketlilik nedeni ile oldukça dikkat çekiyor.


Çizim: Deniz Yıldırım

Türkiye’de nüfusun günden güne artması ve dünyanın farklı noktalarından Türkiye’ye gelen düzenli ve düzensiz göçmenlerin oluşturduğu demografik yoğunluğun neden olduğu hareketlilik, İstanbul ve İzmir dışındaki şehirlere de yansımış durumda. Nüfus yoğunluğunun yanı sıra büyükşehirlerde yaşanan kentsel dönüşüm de şehirlerin dinamiklerini değiştiriyor.

Bu hızla değişen kentlerden biri de bir dönem Osmanlı’ya başkentlik yapan ve şu anda UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Bursa… Bursa’da 1914 yılında yapılan sayıma göre 609.157 olan nüfusun, 2017 TÜİK verilerine göre 2.936.803 olduğu ve yılda %15,9’luk bir nüfus artış oranı ile bu sayının 2023 yılında 3.231.286’ya ulaşacağı öngörülüyor. Son verilere göre nüfusu %21,6 artışla 424.909’a çıkan Bursa’nın merkezine 23 km uzaklıkta bulunan Nilüfer ilçesi ise son zamanlarda hem nüfus yoğunluğu hem de emlak piyasasındaki hareketliliği nedeni ile oldukça dikkat çekiyor. Nilüfer’de inşaat sektöründe bulunan ve emlak danışmanlığı yapan uzmanlardan alınan görüşlere ve sektör raporlarına göre bu bölgede konut fiyatlarında ve satışında artış gözleniyor.

Türkiye genelinde konut satış ve kiralamasında düşüş yaşansa da Nilüfer’de konut fiyatlarının son 4 yılda %89, son bir ayda ise %0,35 düzeyinde artış gösterdiği görülüyor. Büyük inşaat firmalarının önemli yatırımlar yaptığı Bursa’da, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün (TKGM) verilerine göre 2018 yılının ilk 9 ayında toplamda 37.602 konut satışı gerçekleştirildi. Yabancı yatırımcının dikkatini çeken Nilüfer’de, son dönemlerde kiralık konut ve işyerlerine de talep var. Konuyla ilgili olarak bilgisine başvurulan emlak danışmanları, kiralarda herhangi bir artışın söz konusu olmadığını ve yatırımcıların ofisten ziyade konutu ve ağırlıklı olarak 2+1 ile 3+1 tipi evleri tercih ettiğini belirtti.

1855 ve 1999 depremlerinde ağır hasar alan Bursa’nın 1. Derece deprem bölgesi ilan edilen Nilüfer ilçesinde 2015 yılında başlayan kentsel dönüşüm sonrasında çok sayıda bina yıkılıp yerine yenileri üretildi. Konuyla ilgili olarak görüşülen bir emlak danışmanı, Nilüfer’de kentsel dönüşüme giren bölgelerin olduğunu ama şu anda yeni bir kentsel dönüşüm projesinin olmadığını, daha önce başlayan projelerin teslim edilmekte olduğunu belirtti. Alınan yeni kararların ve imar yasasının da bunda etkili olduğunu ekledi.

Bursa’da Mudanya’dan sonra metrekare birim fiyatı en yüksek ikinci ilçe olan ve yaklaşık 9 milyon m2 yeşil alana sahip Nilüfer’de ev kiralamak ve satın almak isteyenlerin tercihlerinde yeşil alanın yanı sıra son yıllarda bu bölgedeki sosyal yaşamın ve ulaşım şartlarının gelişmesi de etkili oluyor.

Kaynaklar: Mescioğlu Emlak Danışmanlığı, GYODER, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, TÜİK, Zingat.
bi_özet gayrimenkul | 6. sayı | Kasım 2018

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s