Değişime Uyum Sağlamak!

Banu Binat, Yüksek Mimar Binat İletişim & Danışmanlık, banu@binatdanismanlik.com

İnsanlar doğal olarak değişime hazırdır. Hücrelerimiz hayatta kalmaya, bulunduğu ortama uyum sağlamaya kodlanmıştır. Dünyada her şey hızlanarak değişirken artık atacağımız her adımın bir öncekine benzemeyeceğini öngörmemiz lazım. İş yapma şekillerimiz, yaşama şeklimiz, içinde yaşadığımız binalar, mobilyalar, alışkanlıklar hızla değişiyor ve bizim buna uyum sağlamamız gerekiyor.

Dünyada yaşanan ekonomik kriz, içinde bulunduğumuz zor günler ancak bugünlere özel yeni çözüm modelleriyle ayakta kalacağımızın mesajını veriyor bize.

Artık sınırları kaldırıyoruz ve yeni pazarlar, yeni iş imkânları arıyoruz. Sınırları kaldırınca fırsatlar büyüyor; seçenekler ve beraberinde rekabet artıyor. Yakın zamana kadar yurt dışında ya da şehir dışında iş yapmak için fiziksel olarak oraya gitmemiz gerekirken, şu anda masa başında oturarak dünyanın her yerinde iş yapma imkânımız var. Herkes her ülkede gayrimenkul alabilir, satabilir, projelerini hayata geçirebilir: Küreselleşmeyi yaşıyoruz.

İlk olarak durma noktasına gelen inşaatlara bakalım. İnşaatı süren veya tamamlanmış gayrimenkul stok fazlamız bugünkü kriz ortamında eritilecek gibi değil. Üstelik sektörün devamlılığı için yeni üretimlerin başlaması da gerekiyor, milyonlarca bina kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmeyi bekliyor. Böyle bir tabloda sektör çok acil çözümler üretmek zorunda. Pek çok gayrimenkul şirketi yeni hedef kitle yarattı: “gurbetçiler ve yabancılar”. Bu yönde pazarlama faaliyetleri yapılırken, yasal koşullar da sağlamlaştırılıyor. Örneğin yabancılara konut satışında değerleme zorunluluğu getirildi. Bu, sektörde güven inşa edilmesi için önemli bir adım. Yabancılara verilen vatandaşlık hakkı da, satışların artması ve sektörün krizden çıkması için üretilen çözümlerden biri. Yasal düzenlemelerin de hızla yürürlüğe girmesi, vergi, harç, KDV indirimleri gibi cazip çözümler gayrimenkul alıcısını teşvik edecek şekilde arka arkaya geliyor. Emlak Bankası tekrar hayata geçiriliyor; burada da sektörün ve hükümetin ortak akıl oluşturması sonucu üretilen hızlı çözümleri görüyoruz. Hükümet çözümleri yasal zemine oturtarak aynı zamanda güven de inşa etmeye çalışıyor.

İkinci bakacağımız alan da, duran büyük projeler yüzünden etkilenen mimarlık ofisleri ve onlara hizmet ve malzeme sağlayan tedarikçiler. Belli bir hacimde iş üretmek için organize olmuş mimarlık ofisleri, duran veya yavaşlayan büyük inşaatlar için kurdukları ekipleri ile yeni koşullarda yurt dışındaki iş olanaklarını takip etmeye başlıyorlar. Malzeme ve hizmet üreticileri için de aynı çözüm geçerli. Özellikle döviz kurlarındaki artışlar nedeniyle yerli üretimle yurt dışına açıldığımızda rekabet şansımız oldukça büyük. Tüm bu uluslararası üretimler, rekabet için kaliteyi belli bir standartta tutmamızı da sağlıyor.

Gazetemizin her 3 aylık periyodunda, son 3 ayda ne oldu diye durup geriye baktığımızda yeni yönetmelikler, yeni uygulamalarla karşılaşıyoruz. Hem sektör hem de hükümet bu konuda gerçekten çok hızlı çözüm üretebiliyor. Biz de yayın ve iletişim alanında aynı hızda ilerlemeliyiz. İletişim şekillerimiz de bu yönde değişmeli. Sınırları ortadan kaldıran, dünyayı tek bir pazar olarak ele alan ve merkezi İstanbul olan yeni bir iletişim kanalımız hayata geçiyor: “PNR.İstanbul”. Bu aynı zamanda sektör için dinamik bir iletişim ağı ve araştırma platformu. Amacı yeni pazarları en doğru ve hızlı şekilde bulmak, bilenlerin deneyimlerinden faydalanmak, bilgiyi iyi ve doğru üretim için paylaşmak. PNR.İstanbul, Binat İletişim ve Yapı Medya İletişim’in ortak çalışması olarak organize ediliyor. İlk etkinliğimiz 3 Nisan’da SALT Galata’da gerçekleşecek. İnşaatta “yeni”, pazar olanakları ve teknolojik imkânlar üzerinden konuşulacak. OMA’nın ortaklarından David Gianotten dünyadaki yenilikleri anlatırken, Melike Altınışık Güney Kore’de projelendireceği Robotik Müzesi’nin robotlarla nasıl inşa edileceğini anlatacak. Aslında dünyanın gözü belki de en yeni olduğu için bu projedeyken, detaylı bir tanıtımını da bu etkinlikte dünyaya yapmış olacağız. 26-27 Nisan’da ise dünyanın pek çok farklı yerinden mimarlar ve malzeme üreticileri PNR.İstanbul çatısı altında buluşacak. 26 Nisan’da Saffet Bekiroğlu dünyanın farklı yerlerindeki proje deneyimlerini aktaracak. Bu etkinliklere değişime hazır olan, dünya genelinde sektörde neler olduğunu izlemek isteyen herkes davetli.

PNR.İstanbul, tam da ihtiyaç olduğu noktada yeni pazarlara açılmak isteyen tüm profesyonelleri çatısı altında toplayarak dinamik bir ağ oluşturuyor. Bu ağda deneyimler, bilgiler paylaşılarak daha güçlü, daha dinamik hareket etmek mümkün olacak. Yapı sektörü profesyonellerini bu paylaşımlar için PNR.İstanbul’a katılmaya çağırıyoruz. PNR.İstanbul’un yayın ve duyuruları, değişimi güncel olarak takip etmek isteyen herkese açık olacak.

bi_özet gayrimenkul | 7. sayı | Mart 2019