[Proje] Kayıklar Apartmanı

Kayıklar Apartmanı Hacımimi Mahallesi’nde konutların yoğun olduğu sakin bir sokakta konumlanıyor. Sokak ile geniş bir avlu arasına yerleşen apartman, ölçülü çıkmalarla aydınlık iç mekânların, cumbalarla balkonların diyalog içine girdiği bir yapı. Işığı çağıran mekânların özel hayatı kollayan bir tutumlulukla kurgulandığı projede, komşuluğun mahremiyetle birlikte var olabilmesi, apartman sakinlerinin kentin kalbinde yaşarken kendi alanlarında özgür hissedebilmeleri amaçlanıyor.

 

Yapının her iki tarafında konut ölçeği farklı bir mimari karakter ile vurgulanıyor. Sokağa bakan cephe, ahşapla kaplanan cumbalar ve metal kafeslerle tamamlanırken sıvalı arka cephe balkonlarla avluya açılıyor. Giriş ise, sarmaşıklarla çevrili amorf bir strüktür halinde sokağın sosyal yaşantısına katılıyor.

Metal, Kayıklar Apartmanı’nda gelişmiş teknolojik imkânların zanaat geleneği ile birleşerek geometrik desenlere dönüştürüldüğü bir tür süsleme olarak da algılanabilen işlevsel bir öğe. Ahşap ise bir yüzey ve döşeme elemanı olarak iç mekâna kimlik kazandırırken; aynı zamanda cepheye derinlik katan dayanıklı bir çerçeve oluşturuyor.

PROJE_KayiklarAPT_TABLO


CENEVİZ Gayrimenkul Hakkında
2015 yılında kurulan Ceneviz Gayrimenkul Yatırım A.Ş., zengin sosyokültürel donanımlı Galata semtinin en kıymetli yerlerinde hem kendi gayrimenkulleri hem de kentsel dönüşüme uygun yerlerde hasılat paylaşımı usulü ile konut ve ticari alanlar geliştirmektedir. Projelerinde felsefe olarak kent içi yaşantıya uyumlu mimari ile kalite odaklı uygulama ekipleri ve vizyona önem veren çalışma gruplarıyla daha nitelikli ve fark yaratan üniteler geliştirmeyi hedef haline getirmektedir.

ŞANALarc Hakkında
Alexis ve Murat Şanal tarafından 2002 yılında kurulan SANALarc, İstanbul’da faaliyet gösteren bilgi merkezli tasarım stüdyosudur. ŞANALarc, “yer”lerin benzersiz karakterlerinin teknoloji, sanat ve sosyal hayat ile nasıl iç içe geçtiğini, insanların hayal gücünü harakete geçiren ve yaşam kalitesini artıran, kendine özgü ve etkileyici mekânların nasıl oluştuğunu keşfetmeye çalışır. Stüdyonun aktif ve etkili araştırmalarının temeli, birlikte hareket eden ve etkin bir iletişim ağı oluşturan yaratıcı zihinlerden, mühendis, yatırımcı ve liderlerden oluşan profesyonel çekirdek ekibine dayanır.

bi_özet gayrimenkul | 7. sayı | Mart 2019

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s