[SU YALITIM ÇÖZÜMLERİ]: Su Yalıtımında Sık Sorulan Sorular

/// BTM’nin Katkılarıyla///


Binalara nüfuz eden su, yapıların taşıyıcı kısımlarında yer alan demirlerin paslanmasına ve taşıma kapasitesinin düşmesine, betonun kimyasal yapısında değişikliklere neden olarak çatlamasına yol açar. Su yalıtımı uygulaması, binanın güvenliğini sağlamasının yanı sıra bakteri ve küf oluşmasını, suyun çatılarımızdan veya tavanlarımızdan damlamasını önleyerek sağlıklı ve konforlu ortamlar sağlar. Bu bölümde BTM, su yalıtımı ile ilgili sık sorulan soruları yanıtlıyor.


Bitümlü su yalıtım örtülerinin içerisinde bulunan taşıyıcı donatının kullanım amacı nedir?

Bu donatılar, bitümlü su yalıtım örtülerinin yapı hareketleri ve yükler karşısında mekanik dirençlerini artırmak amacıyla kullanılmaktadır. Bitümlü su yalıtım örtülerinde genel olarak polyester keçe ya da cam tülü (fiberglas) taşıyıcılar kullanılmaktadır.

Astar kullanılmadan bitümlü su yalıtım örtülerinin uygulaması yapılabilir mi?

Astar, yüzey üzerindeki toz veya toprak gibi maddelerin yapışmayı engelleyici etkilerini yok etmekte ve temiz bir yüzey elde etmemizi sağlamaktadır. Bitümlü su yalıtım örtüleri ile beton yüzey arasındaki yapışmayı (aderansı) da artırmaktadır. Bu nedenlerle beton yüzeylerde astarsız uygulama yapılmamalıdır. Beton yüzeyler dışındaki yüzeylere yapılan uygulamalarda (ahşap vb.) astara ihtiyaç duyulmamaktadır.

Bitümlü su yalıtım örtülerinin ömrü ne kadardır?

Temellerde yapının ömrü boyunca, çatılarda ise doğru malzeme kullanılması, doğru detay uygulanması halinde su yalıtım örtülerinin ömrü 20-25 yıl kadardır. Sonrasında tek kat 4 mm kalınlığında örtü uygulanarak çatılardaki ömrü bir kat daha artırılabilir.

Bitümlü su yalıtım örtüleri nerelerde kullanılabilir?

Başta toprak ile temas eden duvarlar, temeller ve zemine oturan döşemeler olmak üzere suyun yapı dışında birikebileceği veya suyun basabileceği seviyenin altındaki dış duvarlar, balkonlar, teras ve eğimli çatılar ile banyo, lavabo, tuvalet gibi ıslak hacimler bitümlü su yalıtım örtülerinin genel kullanım alanlarıdır.

Bununla birlikte su deposu, suni gölet ve havuz gibi yapılarda, istinat duvarları, beton kanaletler, otoparklar ile yüksek gerilmelerin söz konusu olduğu, otoyollarda, raylı sistemle taşımacılık yapılan yollarda, köprü, viyadük gibi yapılarda da bitümlü su yalıtım örtüleri kullanılmaktadır.

Su yalıtımı için bitümlü su yalıtım örtüleri tek başına yeterli midir?

Su yalıtımı için bitümlü su yalıtım örtüleri yeterli olmaktadır. Fakat yalıtımın tamamlanması için (havalandırma bacaları, süzgeç, baskı çıtası vb.) ilave aksesuarlar da kullanılmaktadır.

Seramik uygulaması ya da mozaik uygulaması yaparak su yalıtımını sağlayabilir miyim?

Seramik ve mozaik gibi ürünler yalıtım değil kaplama malzemeleridir. Su yalıtımını sağlamak için yalıtım malzemeleri kullanılmalıdır.

Bitümlü su yalıtım örtüleri güneş ışığına dayanıklı mıdır?

Mineral veya alüminyum folyo kaplı bitümlü su yalıtım örtüleri UV ışınlarına karşı dayanıklıdır. Diğer bitümlü su yalıtım örtüleri ise bir koruma tabakasıyla (şap, beton, kaplama levhaları vb.) kaplandığı durumda UV ışınlarından etkilenmez.

Teraslarda yapılan bitümlü su yalıtım örtüsü uygulaması iç mekânda da uygulanabilir mi?

Uygulanabilir. Bunun en iyi örneği ıslak hacimlerde yapılan uygulamalardır.

Bitümlü su yalıtım örtüleri ısı yalıtımı sağlar mı?

Bitümlü su yalıtım örtüleri ısı yalıtımı yapmaz; yalnızca su yalıtım malzemesidir.

Sıcak havalarda bitümlü su yalıtım örtüleri erime yapar mı?

Su yalıtım örtülerinin erimesi için yüksek ısı gerekir. Mevcut iklim şartlarında hava sıcaklığı bitümlü su yalıtım örtülerini eritebilecek dereceye ulaşmaz. Sıcaklık etkisiyle sadece yumuşama gösterebilirler; bu durum örtünün şeklini bozmamaktadır.

Bitümlü su yalıtım örtüleri sadece beton yüzeylere mi uygulanır?

Genel olarak beton ve ahşap yüzeylere uygulanır. Başka yüzeylere de yapışması mümkün olmaktadır.

Alüminyum folyo ya da mineral kaplı bitümlü su yalıtım örtüleri tek kat olarak uygulanabilir mi?

Çatı eğiminin %5’e eşit veya daha az olması halinde, en az iki katlı su yalıtımı uygulanmalıdır. Çatı eğiminin %5’ten büyük ve yapının don bölgeleri dışında olması halinde, tek katlı 4 mm kalınlığında polyester keçe taşıyıcılı su yalıtımı uygulanabilir.

Bitümlü su yalıtım örtüleri nasıl depolanmalıdır?

  • Rulolar düzgün bir zemin ya da satıh üzerinde dik olarak depolanmalıdır ve başka bir yere sevk edilirken yine dik şekilde taşınmalıdır.
  • Rulolar üst üste depolanmamalı ve ruloların üzerine ağır yükler konulmamalıdır.
  • Bitümlü su yalıtım örtüleri ısı kaynaklarından uzak tutulmalı, ani ısı değişikliklerine maruz bırakılmamalıdır.
  • Dondan ve güneş ışığından (UV) korunmalıdır.

Bitümlü su yalıtım örtülerini seçerken nelere dikkat edilmeli?

Burada göz önünde bulundurulacak birçok ölçüt vardır. Bunlar içerisinde ilk olarak yapının bulunduğu iklimin ve yapının özellikleri akla gelmektedir. Bitümlü su yalıtım örtüsü seçerken, kalite belgesi bulunan ürünleri tercih etmek gerekir. Kaliteli malzemenin tercih edilmemiş olması, yapılan su yalıtımı uygulamasının sağlıksız olmasına sebep olurken ilave masraflar da getirmektedir.

Binanın bulunacağı zeminde zemin suyu görünmüyor, bu durumda su yalıtımı yapmaya gerek var mı?

Zeminde olmasa bile, toprak rutubeti ve yer üstü suları zamanla temelde korozyona (paslanma) neden olabilir. Bu nedenle temel ve perde duvarlara su yalıtımı yapılması gereklidir.

Çatılarda kiremit altına bitümlü su yalıtım örtüsü serilebilir mi?

Rüzgâr etkisi ile toz ve istenmeyen maddeler çatı arasına girmekte veya kiremitler arasından olası su sızmaları söz konusu olmaktadır. Bunun önlenmesi için kiremit altına bitümlü su yalıtım örtülerinin serilmesi oldukça faydalı olur. Ayrıca uzun ömürlü bir çözüm getirir.

BT2K 600 UYGULAMA2Bitümlü su yalıtım örtülerini uyguladıktan sonra nelere dikkat edilmeli?

Uygulama alanı üzerinde kesici ve delici işlem yapılmamalı; uygulamaya zarar verebilecek kesici ve delici cisimler uygulama alanından uzak tutulmalıdır. Bitümlü örtülerin, mekanik etkilerden, UV ışınlardan ve ağır hava şartlarından etkilenmemesi için bir koruma tabakasıyla üzerinin kaplanması gerekmektedir (şap, kaplama levhaları vb). Alüminyum folyo ya da mineral kaplı örtülerin koruma tabakası ile kaplanmasına gerek yoktur.

 

 

 

 


SÖZLÜK

Polimer Bitümlü su yalıtım örtüsü: Polimer esaslı plastiklerle bitümün (asfalt) modifiye edilerek donatısız ya da taşıyıcı donatılarla birlikte üretilmesiyle elde edilen su yalıtım örtüleridir.

 

/// BTM’nin Katkılarıyla///

bi_özet gayrimenkul | 7. sayı | Mart 2019

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s