“Tasarım Merkezi” HOM Design Center Açıldı!

Skyland İstanbul karma projesinin içinde yer alan HOM Design Center, Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen mobilya ve dekorasyon markalarını tek çatı altında topluyor. Tasarımcılar için iç mekân dekorasyonuna dair aradıkları tüm ürünleri bulabilecekleri bir AVM’den öte bir “Tasarım Merkezi” olmayı amaçlayan HOM Design Center’da mağazaların yanı sıra tasarımcı, mimar ve sanatçılara ait çalışmaların sergileneceği ve çeşitli etkinliklere evsahipliği yapacak mekânlar da bulunuyor. Eroğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Eroğlu’na projenin yatırım ve gelişim sürecini, MetexStudio KARE ortakları Sinan Kafadar ve Yalın Çağatay’a tasarım kararlarını ve HOM Design Center’da mağazası bulunan firmalara kullanıcı deneyimlerini sorduk.


Skyland karma projesine alışılagelmiş bir AVM yerine “tasarım merkezi” dâhil etme fikri nasıl ortaya çıktı?

1_ErogluHolding_Nurettin_Eroglu
Nurettin Eroğlu (Eroğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı)

Nurettin Eroğlu (Eroğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı) | Bildiğiniz gibi, Eroğlu Yapı olarak 10 yılı aşkın süredir toplumun ihtiyaç ve beklentilerini göz önüne alarak kaliteli bir yaşam kültürü oluşturmaya yönelik çözümler geliştiriyoruz. Bu doğrultuda sadece konut ve AVM değil, karma projeler ve konsept AVM’ler ile modern bir kent ve kültür yaşantısı tasarlıyor, öncü projeler hayata geçiriyoruz.

İkonik tasarımıyla İstanbul’un benzersiz mimari yapıları arasında yerini alacak karma projemiz Skyland İstanbul gibi bünyesindeki alışveriş merkezinin de benzersiz olmasını istedik. Her gün bir yenisi açılan alışveriş merkezlerinin aksine Türkiye’de yapılmamışı fark edip, ev ve ofis tasarımı konseptine odaklandık. Özel konseptli alışveriş merkezlerinin sundukları kolaylık sayesinde yükselen yeni değer olduğu gerçeğini de göz önünde bulundurarak, kısa sürede çalışmalarımıza hız kazandırdık. Nihayetinde ev ve ofis tasarımı konseptine odaklanarak Türkiye’nin en büyük tasarım AVM’si HOM Design Center’ı hayata geçirdik.

Ziyaretçilerimiz ev ve ofis dekorasyonu için gereken her şeyi HOM Design Center’da bulabiliyor. İsmimiz de buradan geliyor zira HOM, “HOME OFFICE and MORE”un kısaltması. Mobilyadan beyaz eşya ve elektroniğe, yer döşemesinden perdeye, aydınlatmadan aksesuara tarz sahibi olmak isteyen herkes HOM Design Center’da buluşuyor. Skyland İstanbul projemizin sakinleri ise konut ve ofislerini HOM Design Center’dan dekore etmenin konfor ve keyfini yaşayacak.

Son yıllarda hem yurt içinde hem de yurt dışında gayrimenkul sektöründe alternatif yatırım araçları gündemde. Konut, ofis gibi projelere yaşlı evleri, öğrenci otelleri gibi projeler eklendi. Özelleşmiş bir AVM de bu anlamda alışkın olmadığımız bir gayrimenkul aracı. Yurt dışında veya Türkiye’de benzer örnekler var mı?

NE | Dünyada benzer konseptler elbette mevcut. Ancak biz, tasarım denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biri olma hedefiyle yola çıktığımız HOM Design Center’ı, yurt içinde ve yurt dışında benzerlerinden farklı bir tasarım merkezi olarak konumlandırıyoruz.

Bu AVM’nin, karma AVM’den konsept AVM’ye geçişin bir simgesi olmakla birlikte sadece Türk tüketici için değil Türkiye’ye alışverişe gelen yabancı turist için de önemli bir çekim merkezi haline geleceği muhakkak. Öte yandan yabancı turist ilgisinin ileride HOM Design Center’ı yerli dekorasyon ve tasarım markalarının ihracat üssü yapacağını öngörüyoruz. Bu alanda faaliyet gösteren markalar ise HOM Design Center sayesinde kazançlı bir ticaret platformuna kavuşmuş oldu.

HOM Design Center yakın bir tarihte açılmış olmasına rağmen bünyesindeki birçok mağaza hazırlıklarını tamamlamış durumda. Merkezin tamamı hizmete açıldığında burada hangi sektörlerden kaç firma yer alacak?

NE | Burası 40.000 m2’lik kiralanabilir alana kurulu 100 mağazalı bir alışveriş merkezi. Mağazalarımızın %90’ının kiralamasını tamamladık. Mart sonuna kadar tüm mağazalar açılmış olacak. Şu an kapılarını müşterilerine açan markalar arasında Bretz Interiors & Furniture, By Kepi, Casa, Cumba Garage, Cumba Selection, Çilek, D’artiste Bedding, Dekor 34, Dokumacı, Enne, Enza Home, Ersa, Estetik Decor, Evist, Fatih Kıral, Kids by Fatih Kıral, Fuga, Halsa Yatak, Hamm, İdaş, İşbir Yatak, Kaas, Koleksiyon, Lazzoni, Luxi-Bahar Aydınlatma, Maison, Metebronz, Metin AkpınaRaydolap, Mira Mobilya, N Design, Natuzzi Italia, Özartaş Avize, Simport Siemens, Simurg Sanatevi, Sit Design, Stella, Şark Halı, Tepe Home Premium, Vanessa, Yatsan, Zirve Stone Gallery bulunuyor.

Burada mağaza kiralayabilmek için firmaların belirli koşulları sağlaması gerekiyor mu? Burada yer alacak olan firmalar hangi kriterler doğrultusunda belirlendi?

NE | Evlerini ve ofislerini seçkin tasarımlarla dekore etmek isteyen yeni evliler, ev değiştirenler, yurt dışından ziyaretçiler, yeni iş kuranlar, işini taşıyanlar, iç mimarlar, tasarımcılar ve sanatçılar HOM Design Center’ın hedef kitlesini oluşturuyor. Sadece Skyland İstanbul sakinlerine değil tüm İstanbullulara ve Türkiye’ye ulaşmak; hatta dünyada nam yapan bir tasarım merkezi olmayı amaçlıyoruz. Bu noktada elbette seçeceğimiz markaların “A+” olmasına özen gösterdik. Amacımız, bu markalarla tüketiciyi buluşturan en kapsamlı merkez olarak ticarete ve ülke ekonomisine de katkıda bulunmak.

Dünyada AVM anlayışı değişiyor. Birçok AVM sürdürülebilir olmayı başaramadığı için kapatıldı. Yenileme projelerinin büyük bölümünü işletilemediği için dönüştürülen AVM’ler oluşturuyor. Bir yatırımcı ve geliştirici olarak AVM’lerin geleceğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

NE | Evet, tüm dünyada AVM anlayışında farklılaşmalar yaşanıyor. Özellikle de tekstil ağırlıklı AVM anlayışının giderek etkisini yitirdiğini görüyoruz. Bu alanda genel ihtiyacın çok ötesinde bir üretim ve tüketim söz konusu olduğundan insanların tekstile doyduğu bir gerçek. Öte yandan artık bu tarz alışverişlerin daha çok internet üzerinden gerçekleştirilmesi de büyük önem arz ediyor. Bu noktada önümüzdeki 10 sene içerisinde AVM’lerdeki tekstil mağazalarının sayısında ciddi düşüş yaşanacağı görüşündeyiz. Bir diğer konu da son dönem AVM’lerinin artık “alışveriş” yerine “yaşam” merkezine dönüşmüş olması. Bunun gittikçe artacağı muhakkak. Bu tür AVM’lerde yiyecek ve içecek mekânları, eğlence-etkinlik alanları ön planda. Örneğin AVM’cilikte çok önde bir merkez olan Dubai’de şu anda toplam kiralanabilir alan içerisinde yeme içmeye ayrılan alan %40’a ulaşmış durumda.

Bundan hareketle, önümüzde dönemde biz de başta Ankara ve İzmir olmak üzere büyük şehirlerimizde açacağımız HOM Design Center’ları bir zincire dönüştürmek hedefindeyiz. Yurt dışında da yatırım planlarımız var. İlk etapta yabancı müşterilerin dikkatini çekebilmek adına yurt dışı reklamlarımızı devreye sokacağız. Yurt içi şubelerin ardından yurt dışında da açacağımız HOM Design Center’larla markalaşmamız hızla devam edecek.

Bu tasarım merkezinde tasarımcılara, mimar ve iç mimarlara yönelik hangi ürün, hizmet ve servisler yer alacak? Tasarım ve dekorasyonla ilgilenenler için farklı etkinlik programlarınız da olacak mı?

NE | HOM Design Center’ı sadece bir AVM olarak değil, uzmanlaştığı alandaki tüm aktörleri bir araya getiren bir merkez olarak tasarladık. Inspiration Area adını verdiğimiz bölümde, yıl boyunca mimarlık, tasarım ve sanat dünyasının önde gelen isimlerini, workshop, sergi, konuşma, söyleşi gibi etkinliklerde bir araya getirmeyi amaçlıyoruz. Örneğin “İçten Konuşmalar” serisi ile mesleki bilgi ve deneyim paylaşımına katkı sağlarken, tasarım trendlerini, ünlü markaların seçkin tasarımlarını, ilham veren tasarımcıları ve yeni fikirleri birlikte keşfediyoruz. Etkinliklerimizi yıl boyunca çeşitlendirmeye devam edeceğiz.


“Hedefimiz; farklı ve dinamik bir konsept yaratıp, insanları koridorlarında gezerken dahi şaşırtacak ve ilham verecek mekânlar yaratmak…”

Bugüne kadar birçok AVM tasarımı projesinde yer aldınız. Fakat HOM Design Center, AVM’lerden farklı olarak mağaza sahipleri ve ziyaretçilerin tasarımcılardan oluştuğu; dolayısıyla da tasarım profesyonellerine hizmet veren bir merkez. Talep edilen bu kurgu tasarım kararlarınıza nasıl yansıdı?

Sinan Kafadar (MetexStudio KARE) | Bu bağlamda hedefimiz; farklı ve dinamik bir konsept yaratıp, insanları koridorlarında gezerken dahi şaşırtacak ve ilham verecek mekânlar yaratmak yönünde oldu. Bunun için temel iç mimari malzemelere alışılmışın dışında yüzey hareketliliği imkânları verdik. Böylece dinamik ve sürdürebilir bir konsept ortaya çıktı.

Ana tasarım kararlarınız birçok farklı kiracının yer aldığı böyle bir yapıda kiracılara kendi mağazalarını, özellikle vitrinlerini tasarlama konusunda ne kadar esneklik sağladı?

Yalın Çağatay (MetexStudio KARE) | AVM projelerimizde belli bir kalite standardının oluşturulabilmesi için Kiracı Dekorasyon Şartnameleri hazırlarız. Bu şartnameler mağaza cepheleri ve vitrinler için de belli kriterler ve zorunluluklar içerir. Fakat HOM’un bir tasarım merkezi olması ve buradaki kiracılarımızın çoğunun da cephe ve vitrinlerinde kendi tasarım fikirlerini ve tarzlarını ön plana daha özgürce çıkarma talepleri bizi de bu konuda daha esnek olmaya yönlendirdi. Kiracılarımızın bu konudaki titiz ve özenli yaklaşımları neticesinde ortaya çıkan sonuçlardan da verdiğimiz esneklik kararından da gayet memnunuz.


HOM Design Center’da mağazası bulunan D’artiste Bedding, Dokumacı, Estetik Decor, Evist, Lazzoni, Luxi – Bahar Aydınlatma, Metin AkpınaRaydolap, Simport Siemens, Şark Halı ve Zirve Stone Gallery kullanıcı deneyimlerine dair sorularımızı yanıtladı.*


Belirli bir sektörde özelleşmiş böyle bir AVM içinde yer almanın sizce ne gibi avantajları var?

Alkan Kışlak
(D’artiste Bedding, Marmara Bölge Müdürü)
Marka olarak hep bir konuda uzmanlaşmanın önemine inandık. Bu bakımdan mobilya ve dekorasyon konusunda öncü bir merkez olan HOM Design Center’da yer almak bizim için çok önemliydi. Mobilyaya ihtiyacı olan herkesin mutlaka bir kere buraya geleceğini ve gelmesi gerektiğini düşünüyoruz. Diyelim ki evinizi dekore etmek istiyorsunuz, bir AVM konforunda istediğiniz en kaliteli mobilya markalarına ulaşıp, yürüyerek hem sosyalleşip hem de dış iklimden etkilenmeden alışverişi keyfe dönüştüreceğiniz bir ortamdan kim alışveriş yapmak istemez ki? Bunun için de HOM’da olmak markamız için çok önemli. Yatak ve uyku ürünleri sektöründe, bünyemizdeki yabancı markalar ve el yapımı ürünlerimizle, biz de bu AVM’ye farklılık kattığımıza inanıyoruz.

Akif Çaylas
(Dokumacı, Mağaza Müdürü)
Dekorasyon sektöründe her şeyi bir arada bulabileceğiniz bu kadar geniş ölçekli bir merkeze ihtiyaç vardı ve HOM
Design Center bu misyona hizmet eden şık bir AVM oldu. İstanbul gibi bir metropol için bu kadar değerli markaları aynı çatı altında ziyaret ederek çözüme ulaşmak çok büyük bir kazanım. Dekorasyonun en önemli tamamlayıcılarından biri olan dekorasyon kumaşı konusunda hizmet veren Dokumacı için de burada bulunmak, hem tasarım tutkunları hem de profesyoneller ile buluşmak adına doğru noktalardan biri.

Serdar Ufuk
(Estetik Decor, Şirket Sahibi)
Tüketicilerin “özgün tasarım” arayışı, özellikle mobilya sektörü için her geçen gün artan bir talep olarak karşımıza çıkıyor. Farklı markaların tasarım alternatiflerine ulaşmak mevcut durumda çok kolay değildi. Bu talebin karşılanması ancak yurt dışındaki önemli metropollerde olduğu gibi, tasarım mobilya üreten markaların bir arada olduğu merkezlerin oluşması ile mümkündü. Türkiye’nin önde gelen tasarım mobilya üreticilerinin bir arada olduğu HOM Design Center ile sektörde bir ilk gerçekleştirildi. Tasarımların, tasarımcıların, onların takipçilerinin ve hedef kitlemizin buluşabileceği bir “tasarım merkezi”nde yer almak bizim için her açıdan önemli. HOM Design Center, bilhassa mağazaların tasarladığı ürünü sunabileceği bir ortam yaratıyor. Böyle bir ortam da fiyat rekabeti yerine daha iyisini daha doğru fiyata satabilme imkânı veriyor. Ayrıca firma sahiplerine, ürün satma yerine markaları satma ortamı oluşturuyor. Sektöre standart getirme konusunda bu tip alışveriş merkezlerinin katalizör olduğunu düşünüyoruz.

Murat Adalı
(Evist, Kurucu Ortak)
Tüm firmaların proje bazlı talepler karşısında ortak bir duruş ve tavır sergilemeleri, bilgi ve birikimin ön plana çıkması; son kullanıcıya dönük strateji geliştirmelerini ve tüketicilerin talepleri karşısında daha dinamik olmalarını sağlayacaktır. Sektörün önde gelen ve takip edilen firmalarının bir arada olmasından ileri gelen sinerji ortamının, ziyarete gelen gerek profesyonel kitle gerekse son kullanıcı açısından avantaj yarattığını düşünüyorum. Örnek teşkil eden bu projede, çıta mütemadiyen üst seviyede tutulmaya çalışılacak, memnuniyetin maksimize edilmesi konusunda çaba gösterilecektir.

Dilek Keskin
(Lazzoni, Pazarlama Müdürü)
HOM Design Center’da olmak Lazzoni Mobilya için çok değerli. Burada sadece mobilya değil evinize dair aklınıza gelebilecek her ürüne ve konsepte ulaşabiliyorsunuz. Bu kadar büyük metrekareli ve kapalı bir alanda hizmet veriyor olmak misafirlerimize de çok büyük bir konfor sağlıyor. Farklı mobilya ve aksesuar alternatiflerini tek çatı altında bulmanın rahatlığına sahip oluyorlar.

Kürşad Ayanlar
(Luxi – Bahar Aydınlatma, Başkan Yardımcısı)
Tasarımcıların ve son kullanıcıların; aydınlatma, mobilya, halı gibi çok farklı sektörlerin önde gelen markalarını bir arada bulabildikleri bu projenin tüm paydaşlara katkı sağladığını, daha da sağlayacağını düşünüyorum.

Yaşar Öner
(Metin AkpınaRaydolap, Firma Sahibi)
AVM’ler değişik etkinliklerle güçlü bir cazibe merkezi ve odak noktası oluşturduğundan avantajı çok. Birçok ürün yelpazesinin aynı yerde olması müşteri açısından kolaylık sağlarken, farklı sektörlerden ünlü markaların aynı alanda olması mekânı daha da cazip kılmaktadır.

İrfan Kabil
(Simport Siemens, Satış Direktörü)
Günümüzde alışveriş merkezlerindeki en temel sorunlardan biri olan, belirli bir konsept ve yaşam tarzında uzmanlaşamama nedeniyle hedef kitleyi yakalayamama sorununu HOM Design Center’da yaşamayacağımızı düşünüyoruz. Simport firması olarak yatırım tercihlerimizde bu konuya azami özen göstermekteyiz. Mobilya ve tasarım üzerine bir çekim merkezi olacak HOM Design Center’ın müşteri hedef kitlemizle yüksek oranda örtüşeceğini düşünüyoruz.

Tahsin Atasoy
(Şark Halı, Mağaza Müdürü)
1950 yılında sektöre adım atan Şark Halı, kendini tamamen perakende sektörüne adamış bir firma. Dekorasyona yönelik bir AVM’de yer almak ilk başta kulağımıza hoş gelmemişti. Yaklaşık beş aydır HOM Design Center’dayız. Buranın bize sağladığı en büyük katkı, her gün yeni yüzlerle karşılaşıyor olmamız ve bu sayı giderek artıyor. Özellikle firmamızı tanımayan perakende müşterisi ve iç mimarlarla tanışıp, projelerine katkıda bulunmaktan çok keyif alıyoruz.

Buket Benhabib,
Hatice Erverdi
(Zirve Stone Gallery, Satış Sorumluları)
Her metropolün, büyüme hızına bağlı olarak kendi dinamiklerinde doğurduğu ihtiyaçlar vardır. Yeni bir yaşam alanı tasarlarken çeşitli ihtiyaçların, şehrin farklı noktalarından giderilmesi uzun vakitler aldığından, bir AVM çatısı altında sektöründe özelleşmiş firmaların toplanması, hayatı kolaylaştırıcı ve nitelikli bir avantaj sağlamaktadır.

 

Mekânsal ihtiyaçlarınızı karşılama ölçüsünde HOM Design Center’ı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Alkan Kışlak
(D’artiste Bedding, Marmara Bölge Müdürü)
HOM’da mobilya ve dekorasyon konusunda hem tüketiciler hem de mağazalar için her türlü gereken alışveriş konforu düşünülmüş. Henüz yeni olmamıza rağmen müşterilerimizden hem mağazamız hem HOM ile ilgili çok güzel geri bildirimler alıyoruz.

Akif Çaylas
(Dokumacı, Mağaza Müdürü)
Daha önce belli ölçeklerde bu sektörü barındıran AVM örnekleri vardı. Ama boyutları ve aynı çatı altında bir araya getirdiği markalar bazında bakıldığında Türkiye’de bir ilk olduğunu söyleyebiliriz.

Serdar Ufuk
(Estetik Decor, Şirket Sahibi)
Konumu göz önüne alındığında HOM Design Center’ın oldukça merkezi bir noktada bulunuyor olması çok cazip. Hem Anadolu yakasından hem de Avrupa yakasından rahatlıkla ulaşılabilecek bir noktada. Üçüncü havaalanına çok yakın bir mesafede ve TEM’den girişi olan nadir yerlerden biri. İstanbul gibi kalabalık ve büyük bir metropolde insanların kolaylıkla ulaşabileceği ve araçlarını güvenle park edip keyifle dolaşabilecekleri bir merkez olması açısından bu çok önemli. HOM Design Center’ın Vadi İstanbul ile karşı karşıya olması, ziyaretçilerin tüm ihtiyaçlarını aynı yerden karşılamaları açısından zengin alternatifler sunmakta. Bu durum diğer alışveriş merkezlerine göre rekabet avantajı yaratıyor.

Murat Adalı
(Evist, Kurucu Ortak)
HOM Design Center konumu ve sunduğu temel ihtiyaçlar anlamında son derece yeterli, ferah ve geniş bir alışveriş merkezi. Zamanın son derece kıymetli olduğu İstanbul’da, insanların kolay ulaşabildiği, araçlarını rahatça park ederek dolaşabildiği, ne aradığını bilse de bilmese de ihtiyaçlarına alternatif çözümler bulabildiği bir tasarım merkezi. Elbette biraz zamana ihtiyaç var, ancak biz çoğunluğun aksine daha kısa sürede oturacağına ve memnuniyetin kısa sürede artacağına inanıyoruz.

Dilek Keskin
(Lazzoni, Pazarlama Müdürü)
HOM Design Center içerisindeki mağazamızın şıklığı ve büyüklüğü sayesinde müşterilerimizin gözündeki değerimiz oldukça artıyor. Büyük metrekarelerde sergilenen ürünlerin algılanması da çok daha kolay oluyor.

Kürşad Ayanlar
(Luxi – Bahar Aydınlatma, Başkan Yardımcısı)
HOM Design Center mağazası diğer mağazalarımıza göre metrekare açısından çok avantajlı olmasa da konseptin getirdiği cazibenin önemli olduğunu düşünüyorum.

Yaşar Öner
(Metin AkpınaRaydolap, Firma Sahibi)
HOM Design Center’ın lokasyon ve fiziki yapı olarak mükemmel bir şekilde planlandığını düşünüyorum. Kiralamalar tamamlandığında Türkiye’nin en iyi AVM’si olacağı kanaatindeyim.

İrfan Kabil
(Simport Siemens, Satış Direktörü)
HOM Design Center’da müşterilerimizi gayet rahat bir şekilde karşılayabilmekte ve konforlu bir alışveriş deneyimi sunabilmekteyiz. AVM’de mağaza kiralamalarının tamamlanması ile birlikte çok daha keyifli bir alışveriş ortamı olacağından eminiz.

Tahsin Atasoy
(Şark Halı, Mağaza Müdürü)
HOM Design Center’ın şu anki doluluk oranını göz önünde bulundurursak, tadilattaki mağazaların açılmasıyla birlikte AVM’de bulunan, sektöre yıllarını vermiş deneyimli firmaların; büyük ölçekli konut projelerinin ihtiyacını rahatlıkla karşılayacağını düşünüyorum. HOM Design Center’da konsept olarak birbirini tekrar etmeyen, özel tasarlanmış ürünleri bulabilirsiniz.

Buket Benhabib,
Hatice Erverdi
(Zirve Stone Gallery, Satış Sorumluları)
HOM Design Center’da yer alan, tasarım ve dekorasyon alanında birçok ihtiyaca hizmet eden mağazalarda, birbirinden çeşitli ürünleri bulabilmenin mümkün olduğunu düşünüyoruz. HOM Design Center gerek lokasyonu gerekse büyük ve şık mağazalarıyla birçok firmayı, aynı alan içerisinde ulaşılabilir kılıyor.

Daha önce bir AVM içinde mağazanız var mıydı? HOM Design Center’da yer almanızda ne etkili oldu? Burada diğer mağazalarınızdan farklı bir uygulamanız var mı?

Alkan Kışlak
(D’artiste Bedding, Marmara Bölge Müdürü)
D’artiste Bedding olarak 2018 yılına kadar ağırlıklı olarak ihracat yaparken, ürünlerimizin kalitesi ve gelen talepler doğrultusunda yurt içi pazarında da var olma kararı aldık. Şu anda hepsi cadde mağazası olarak toplam 14 mağazamız bulunuyor. Daha önce bir AVM’de mağazamız yoktu ama HOM gibi bir projenin içinde olmalıyız diye düşündük. Hem marka karması hem de “Mobilya AVM” konsepti bu kararımızda çok etkili oldu. Mağazalarımızın hepsinde benzer kurumsal konsept ve aynı kalite ile hizmet vermeye çalışıyoruz. Ama HOM mağazamız, bizim de en keyifle açtığımız mağazalarımızdan birisi oldu diyebiliriz.

Akif Çaylas
(Dokumacı, Mağaza Müdürü)
Daha önce AVM içinde bir mağazamız olmadı. Burada yer almamızın en önemli sebebi, dekorasyon sektörü için tasarlanmış bir AVM olması ve kreatif değeri yüksek markaların seçilerek bir merkezde toplanmasıdır.

Serdar Ufuk
(Estetik Decor, Şirket Sahibi)
Daha önce AVM içinde mağazamız yoktu. Ulaşım kolaylığı, kurgusu ve marka karması ilk etapta buraya gelmemizde önemli parametrelerdi. “Design center” iddiasıyla açılmış olması bu merkezde yer almamız açısından bizi harekete geçiren en önemli unsur oldu. Tecrübelerimize istinaden görüyoruz ki bu merkez gerçek bir “design center” olabilecek potansiyelde. Buna ek olarak marka ihracat merkezi olacağına da inancımız tam. Tüm bu sebeplerden dolayı Estetik Decor olarak bu merkezdeyiz.

Murat Adalı
(Evist, Kurucu Ortak)
Daha önce AVM mağazamız yoktu. Buraya gelmemizde MOBDER üyesi birbirinden kaliteli firmalar ile beraber yaratılacak sinerji ortamı etkili oldu. HOM Design Center mağazamız, sunum açısından direkt son kullanıcıya yönelik olduğu için AVM’nin de gösterişine uygun olarak daha fazla kendimizi ifade edebildiğimiz, farklı sunum alanları oluşturduğumuz, yeni trendleri ve renkleri daha etkin kullanabildiğimiz, bizi tanıyan tanımayan herkesin en azından vitrinimizde vakit geçirmesini istediğimiz bir mağaza.

Dilek Keskin
(Lazzoni, Pazarlama Müdürü)
İstanbul ve Ankara’da AVM mağazalarımız bulunuyor ancak HOM Design Center içerisinde olmak farklı bir deneyim. Tamamen dekorasyon üzerine kurulu olan bu AVM’ye gelen misafirlerimizin büyük kısmı rafine zevki olan kişilerden oluşuyor. Ne istediğini bilen, bilinçli bir müşteri profili söz konusu. Yerli ve yabancı misafirlerimizin yanı sıra mimarlar ve iç mimarlar ile de sık sık bir arada bulunmak, HOM Design Center’ı daha da değerli kılıyor.

Kürşad Ayanlar
(Luxi – Bahar Aydınlatma, Başkan Yardımcısı)
Daha önce bir AVM içinde mağazamız yoktu. Ankara’da fabrika mağazamız, Ankara ve Antalya’da cadde mağazalarımız bulunuyor. İstanbul’da ofis düzeyinde yürüttüğümüz aktivitemizi mağaza boyutuna taşımayı planlıyorduk. HOM Design Center, yaratacağını umduğumuz sinerji ve cazibe ile bizi bu adımı atmada yüreklendirdi.

Yaşar Öner
(Metin AkpınaRaydolap, Firma Sahibi)
Daha önce hiç AVM’de yer almadık ama Masko ve Modoko’da dört mağazamız var. HOM Design Center’ı farklı kılan en önemli etkenler sağladığı emniyetli, huzurlu ve nezih ortam. Burayı tercih etmemizin sebebi, sektöründe markalaşmış kurumların da bu AVM’de olması. Burada diğer mağazalarımızdan farklı olarak kişiye özel ölçülerde ürünler üretiyoruz.

İrfan Kabil
(Simport Siemens, Satış Direktörü)
Simport olarak Türkiye’nin önde gelen hemen hemen tüm AVM’lerinde farklı markalar ile yatırımlarımız bulunmakta. HOM Design Center’daki Siemens mağazamızın en temel farklılığı ise konsept mağaza olması ve Türkiye genelindeki Siemens mağazaları arasında özel konseptteki ilk örnek olmasıdır. Burada ayrıca canlı mutfak ve kahve makinalarımızla özel tadım organizasyonları eşliğinde sürekli aktif bir mağaza deneyimi sunmaktayız.

Tahsin Atasoy
(Şark Halı, Mağaza Müdürü)
Daha önce AVM içinde mağazamız yoktu. Bu teklif MOBDER ailesinin öncülüğünde bize geldiğinde, firma olarak biz de varız dedik. Umarım uzun yıllar bu güzel AVM çatısı altında çalışmalarımıza devam ederiz.

Buket Benhabib,
Hatice Erverdi
(Zirve Stone Gallery, Satış Sorumluları)
Daha önce bir AVM’de showroomumuz yoktu. Halihazırda, Sancaktepe’de ürünlerimizi satışa yönelik sergilediğimiz bir depomuz bulunuyor. Depomuzda, dünyanın farklı coğrafyalarından seçilmiş özel ve geniş yelpazeye sahip ürünlerimizi, plakalar halinde sergilemekteyiz. Koleksiyonumuzda bulunan doğal taşlara örnek teşkil edebilecek farklı tasarımlara yer verme isteğimiz, ilk defa burada yer almamızda önemli bir rol oynadı. Bu doğrultuda; sergilediğimiz ürünlerle, eşsiz ve sınırsız çeşitlilikte uygulamalar yapılabileceğini vurgulamayı amaçladık.


*Firmalar alfabetik sıraya göre verilmiştir.
bi_özet gayrimenkul | 7. sayı | Mart 2019

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s