HEP İstanbul’a “En İyi Sürdürülebilir Konut” Projesi Ödülü

CM Mimarlık tarafından tasarlanan, Tekfen Gayrimenkul tarafından hayata geçirilen HEP İstanbul, bu yıl Amerika’da düzenlenen ISBS2019 Sustainability Award – En İyi Sürdürülebilir Uygulamalar Yarışması’nın “Sürdürülebilir Yapı-Konut” kategorisinde birinci seçildi.


Esenyurt’ta yer alan HEP İstanbul, bu yıl dördüncüsü düzenlenen Uluslararası Sürdürülebilir Yapılar Sempozyumu kapsamında gerçekleştirilen En İyi Sürdürülebilir Uygulamalar Yarışması’nın “Sürdürülebilir Yapı – Konut” kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldü.

Tekfen Gayrimenkul tarafından çevre dostu bir proje olarak hayata geçirilen, CM Mimarlık tasarımı HEP İstanbul; sosyal alanlara ve peyzaja geniş yer ayırıyor. Projede farklı yaş gruplarındaki çocuklar için tasarlanmış 1400 m2’ye yakın açık çocuk oyun alanları, 3 km uzunluğunda yürüyüş ve bisiklet parkurları, yüzme havuzları, spor ve aktivite alanları bulunuyor.

Sürdürülebilir çevre prensibiyle tasarlanan HEP İstanbul; su ve enerji tasarrufu sağlayan sistemleri, iç mekân hava kalitesi, doğal aydınlatma, sıcaklık ve nem kontrolü, atık yönetimi gibi standartların sağlanması ile fark yaratıyor.

Birinciler uluslararası jüri üyeleri tarafından belirleniyor

HEP İstanbul projesinin ödül aldığı yarışmada, projeler Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Texas Tech Üniversitesi, Texas A&M Commerce Üniversitesi, Amerikan Mimarlar Enstitüsü ve ABD Yeşil Binalar Konseyi’nden kent ve yapı uzmanlarının bulunduğu jüri tarafından kent vizyonu, sürdürülebilirlik, etkin ve verimli çalışma, çevresel hassasiyet, uygulanabilirlik, tasarım, şehre ve topluma katkı, uygulama biçimleri, ortaklık/paydaşlık yapısı ve yeni yaklaşımlar gibi kriterler açısından değerlendirildi.

HEP İstanbul projesi LEED sertifikası da almıştı

Proje, sürdürülebilir enerji ve kaynak kullanımı açısından sektörde uluslararası en önemli sertifikalardan olan “LEED” (Enerji ve Çevre Tasarımında Liderlik) sertifikalarını almaya hak kazandı:
11 adet konut bloğu LEED New Construction kategorisinde Gümüş ve 14 adet sıra ev bloğu ise LEED for Homes kategorisinde Altın seviye ile derecelendirildi.

bi_özet gayrimenkul|Ağustos 2019

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s