Genç Nüfusun Tercihi: Caferağa Mahallesi

Son zamanlarda Kadıköy’ün Caferağa Mahallesi, yeni açılan tasarım dükkânları, atölyeler, değişik tatlar sunan yeme-içme mekânları ve iddialı kahvecileri ile dikkat çekiyor. İstanbul’da hala “mahalle” özelliği taşıyan sayılı yerlerden olan Caferağa’nın özellikle hafta sonu nüfusu çok yüksek. Gittikçe popülerleştiğini gözlemlediğimiz bu mahalledeki emlakçılara hareketliliği ve bunun kira ve konut fiyatlarına yansımasını sorduk.

Görüştüğümüz emlakçılara göre son dönemde bu bölgede en çok konuta rağbet var. Bir dönem dükkân için talebin yüksek olduğunu, bugünlerde ise dükkân olabilecek yerlerin neredeyse tamamının satılmış veya kiralanmış durumda olduğunu belirtiyorlar.

Emlakçılar, Caferağa Mahallesi’nde son zamanlarda kira fiyatlarında bir düşüş olduğunu ama satılık daire fiyatlarında bir değişimin gözlenmediğini, iki sene öncesinin fiyatlarının korunduğunu söylüyorlar. Bunun sebebini ise daha çok piyasadaki genel durgunluğa bağlıyorlar.

Emlakçılara göre daha çok genç nüfusun tercih ettiği Kadıköy Caferağa Mahallesi’nde en çok aranan konut tipleri 1+1 ve 2+1’ler. Caferağa’nın en büyük problemi ise otopark: Müşteriler kiralık ya da satılık konut ararken öncelikli olarak otopark imkânı olup olmadığını, ardından da fiyatı soruyor. Evin temizliği ve asansörünün olup olmadığı ise emlakçılara gelen diğer sorulardan. Bunları kat mülkiyeti ve buna bağlı kredilere yönelik sorular takip ediyor. Moda’da emlakçılar durumun diğer semtlerden biraz daha farklı olduğunu, çünkü burada konut arayan müşterinin zaten Moda’yı tanıyarak geldiğini ve daha çok konutun özelliklerini sorduğunu belirtiyorlar.

Kentsel dönüşümün Caferağa’daki fiyatları nasıl etkilediğini sorduğumuzda ise emlakçıların genel izleniminin, dönüşümün bu bölgedeki fiyatları çok değiştirmediği yönünde olduğunu görüyoruz. Yapılan yeni daireler Caferağa’daki eski dairelerin emlak değerini etkilese de bölgede yeni başlayan ve ağır ilerleyen kentsel dönüşümün fiyatlara çok yansımadığını ekliyorlar.

Emlakçılara göre son zamanlarda Caferağa Mahallesi’nin çok fazla tercih edilmesinin başlıca sebebi konumu. Özellikle genç nüfus arasında bölgenin popüler olması da önemli tercih nedenleri arasında yer alıyor.

 

* Araştırma kapsamında 2017 Haziran ayı içinde, Kadıköy’ün Caferağa Mahallesi’nden Kahraman Emlak, Resul Mert Emlak, Papaker Emlak, Melih Emlak, Serve Emlak, Nesa İnşaat Emlak Danışmanlık ile görüşüldü.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s